Home > Gzymsy > Gzymsy w nowoczesnym budownictwie

Gzymsy w nowoczesnym budownictwie

Gzymsy w nowoczesnym budownictwie nie są jeszcze szeroko stosowane, częściej są używane w przy renowacji starych kamienic lub w domkach jednorodzinnych, które przez takie zabiegi zyskują ciekawą formę architektoniczną. Nowoczesne budownictwo pozwala na dosyć dużą swobodę w wykorzystywaniu i łączeniu elementów pochodzących z różnych stylów architektonicznych. Gzymsy były znane i szeroko stosowane już w starożytności.

Jest to bardzo często stosowany element, który wywodzi się z klasycznej architektury. Można go także podziwiać na wielu budynkach z epoki odrodzenia i renesansu. Gzymsy do podkreślenia podziału budynku na kondygnacje, często stosowano również gzymsy pod okna. Pierwotną funkcją tego elementu było chronienie ściany przed powstawaniem zacieków, powstawaniem plam i rozwojem pleśni. Pozwalało to zachować elewację w budynku w odpowiedniej kondycji. Obecnie spełniają przede wszystkim funkcję ciekawej dekoracji, która tworzy urozmaiconą ścianę. W połączeniu z dobrze dobranymi wzornikami nadają budynkowi wyjątkowo elegancki wygląd.

Gzymsy w nowoczesnym budownictwie

gzymsy w nowoczesnym budownictwie

gzymsy w nowoczesnym budownictwie

Nowoczesne gzymsy to elementy produkowane z trwałych i lekkich materiałów takich jak styropian. Takie gotowe produkty można z łatwością dobierać do elewacji budynku i tworzyć z nich różne kompozycje. Taka sztukateria sprawi, że budynek będzie prezentował się w bardziej klasyczny, dostojny sposób, zyska także w dużym stopniu na oryginalności.

Gzyms styropianowy stosowany współcześnie daje duże możliwości adaptacyjne. Ilość wzorów, które występują na rynku pozwala się wpasować w każdą nowoczesną przestrzeń na elewacji. Bryły nowoczesnych budynków często wyglądają jednakowo, są minimalistyczne, proste i brakuje im charakteru. Przy użyciu sztukaterii elewacyjnej można w prosty sposób zmienić zewnętrzny wygląd budynku nie ingerując znacznie w strukturę elewacji. Lekkość, którą charakteryzują się takie elementy dekoracyjne umożliwia montaż bez specjalistycznych narzędzi a co za tym idzie jest produktem, którego zamocowanie może się podjąć praktycznie każdy. Przy użyciu kleju montażowego i stosowaniu się do instrukcji producenta w łatwy i szybki sposób możemy zapewnić budynkowi nowy wygląd. Taki zabieg na pewno przyciągnie wzrok nie jednej osoby i sprawi, że zewnętrzna forma budynki nabierze całkiem nowego charakteru.

Tags: dekoracje elementy dekoracyjne elewacja montaż sztukateria elewacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *